Kwidzyn – tak biliśmy rekord!

16 października podczas “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” dumnie, z ogromnymi emocjami i zaangażowaniem setek ludzi uczestniczyliśmy w próbie bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) prowadzonej przez jak największą ilość osób organizowanej przez Fundację WOŚP (czyt. więcej)

Celem wydarzenia było popularyzowanie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy czyli poprzez zabawę do ważnych umiejętności.

Przystępując do organizacji bicia rekordu w Kwidzynie postanowiliśmy, że zrobimy coś więcej. Że oprócz rekordu zaprosimy mieszkańców Kwidzyna do nauki pierwszej pomocy. Pomysł był – była i realizacja.

Jako Sztab WOŚP zaprosiliśmy do współpracy Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Później to był już ciąg zdarzeń – na ochotnika II Liceum Ogólnokształcące profil Bezpieczeństwo Publiczne czyli tzw. „mundurówka”, szkoły podstawowe „Czwórka” i „Szóstka” realizujące Program Ratujemy i Uczymy Ratować oraz JaHuBaT Jacek Topolski – szkolenia z pierwszej pomocy.

Bez wahania uzyskaliśmy zgodę Burmistrza Kwidzyna na przeprowadzenie całej akcji na Placu Jana Pawła II czyli reprezentacyjnym miejscu miasta. Mało tego, otrzymaliśmy pełne poparcie i zgodę na uczestnictwo szkół i przedszkoli w tej formie edukacji – czyli szkolne wyjścia w ramach lekcji.

W piątek rano (16 października) deszcz próbował zepsuć nasze plany. Było mokro, zimno, nieprzyjemnie. Jednak szybka logistyczna decyzja – zmiana ustawienia namiotów i do dzieła.

Wypadki i nagłe zatrzymanie krążenia zdarzają się zbyt często i niezależnie od pory dnia, roku czy pogody – nie wybierają! Dlatego pierwszej pomocy też trzeba uczyć się bez względu na warunki atmosferyczne! To było nasze przesłanie :)

Od godz. 9.30 w namiotach edukacyjnych trwała nauka resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO) na fantomach: dorosły, dziecko, niemowlę oraz prezentacja sprzętu ratującego życie m.in. AED czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego oraz dla lepszego zrozumienia pojęć – model serca :) Nie ważne, że padał deszcz, że było przejmujące zimno – w sumie nikt nawet już do tego nie przywiązywał wagi – w namiotach edukacyjnych tłumy dzieci i młodzieży uczyły się RKO, była moc i to liczyło się najbardziej :)

Od 11.35 zaczęliśmy przygotowywać się do bicia rekordu. Namioty edukacyjne na chwilę opustoszały. Przygotowaliśmy 21 stanowisk z fantomami, przed namiotami kolejki do bicia rekordu. Zasadą było wykonanie 2 cykli ratowniczych czyli 2 x 30 uciśnięć i 2 wdechy przez jednego uczestnika i zmiana.

Próba bicia rekordu rozpoczęła się punktualnie o godz. 12.00 i trwała 30 minut. Uczestnicy podekscytowani „dawali” z siebie wszystko.  Nad prawidłowością wykonywania RKO czuwali wykwalifikowani instruktorzy oraz strażacy i Pokojowy Patrol. Godz. 12.30 – koniec! Udało się! Są – nowe umiejętności! Jest – Satysfakcja! Duma! Radość!

Takiej dawki pozytywnej energii i chęci współpracy dawno nie widzieliśmy. Kwidzyńskie szkoły, przedszkola i organizacje udowodniły, że nie straszne im deszcz, wiatr, zimno, czy dzień tygodnia. Jeśli jest szansa na zrobienie czegoś dobrego – wykorzystujemy ją! Liczba osób uczestniczących w kwidzyńskiej edycji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – szacunkowo namioty edukacyjne odwiedziło blisko 2 tyś osób! Po ostatecznej weryfikacji list uczestników my już możemy ogłosić – w biciu rekordu w Kwidzynie wzięły udział 742 osoby! To niesamowite! Jesteśmy wzruszeni i bardzo bardzo szczęśliwi! Dla nas to już Rekord Świata!

Dziękujemy Wam z całego serca!

Ostateczny rezultat bicia rekordu Fundacja WOŚP ogłosi w połowie przyszłego tygodnia, po podliczeniu raportów ze wszystkich miejsc, które uczestniczyły w akcji. Dane poglądowe, które do tej pory spłynęły do Fundacji wskazują na to, że dotychczasowy rekord z 2013 roku został pobity. Wówczas w wydarzeniu wzięło udział aż 83 111 osób z 1 132 instytucji. 

(Paulina Chojnicka – Wołochowicz, Lidia Dyksa)

Relacja foto/video – Foto Format:
A taka szybka akcja! Biliśmy rekord w resuscytacji krążeniowo